Apple Watch hayatını kurtadı! Kalp krizinden kurtuldu!

0
Apple Watch hayatini kurtaridi

Scott Killian, 9to5Mac ile röportajında başına gelmiş ilginç bir hayat hikayesini paylaştı. Killian’nın Apple Watch hayatını kurtadı öyküsü oldukça ilginç. Kullanıcı Apple Watch’nin hayatını kurtaracağını hiç düşünmemişti. Fakat olay yaşandıktan sonra cihazın çok daha önemsenecek ve kullanacak bir cihaz olduğunu ifade etti.

55 yaşındaki kullanıcı şimdilerde, cihazın çok büyük bir hayranı olduğunu ifade etmekte.

Scott, yaşının da ilerlemesi ile hem yakın geçmişinde yaşananlardan hemde gelecekte olabileceklerden dolayı kaygılardan kurtulmak için bir hastaneye gitti. Hastanede, metabolik egzersiz testi ve çeşitli stres tersleri yaptırdı. Raporları aldıktan sonra sağlık durumunun iyiye gittiğini öğrendi. Avukatlık mesleği ile uğraşan kullanıcı işi gereği aşırı derecede stres ile karşı karşıya olduğunun farkında olarak spora önem vermekte. Kalp krizi gibi rahatsızlıklar geçirmek için hiç bir nedeninin olmadığını dile getiren Killian, sağlık sorunlarını takip etmek için Apple Watch satın aldı. Bu sayede uyku düzenini de takip edebilecekti.

Apple Watch hayatını kurtadı! Kalp krizini önceden haber verdi:

Apple akıllı saatini bileğine taktıktan sonra kalp atış hızını ölçen HeartWatch isimli üçüncü taraf uygulamasının kalp ritminin aşırı derecede yüksek düzeyde uyarısını gördü. Bu uyarı ile gece yarısından sonra uyandığını dile getirdi. Uyandığında hazımsızlık hissetse de genel anlamda iyi olduğunu dile getirdi.

Apple Watch kalp krizi

Gece yarısından sonra kalp atış hızının dakikada 121 olarak gösteren cihaz, normalde ise ortalama olarak 49 kalp atış ritminin olduğunu ifade etti. Bu seviyelerin normalin üstünde ve altında olduğunu fark eden kullanıcı tedbir amaçlı acil servise gitmeye karar verdiğini dile getirdi. Acil serviste test cihazına tabi tutulduktan sonra kalp atış hızının normal olduğunu, hastanedeki cihaz belirtti. Fakat aksi bir durum söz konusu. Apple Watch akıllı saat hayla kalp hızının normalden çok daha yüksek olduğunun uyarısını vermekteydi. Sonrasında kan testi yaptıktan sonra asıl durumun akıllı saattin gösterdiği anormal seviyelerde olduğunu fark etti. Evet, Scott kalp krizi geçiriyordu dört adet kalbe giden damarlarının tıkandığı saptandı.

En başta binlerce dolara çıkardığı test sonuçları sözde normaldi. Fakat Apple Watch ile yanlış bir ölçümün olduğunun kanısına varıldı. Cerrahına söz konusu durumu anlatırken, cerrahın verdiği “Muhtemelen uykuda ölebilirdin.” cevabının da oldukta dikkat çekici olduğunu belirtmek gerekir.

İşte gerçekten de Apple Watch hayatını kurtadı demek mümkün. Tam zamanında uyarı veren cihaz ciddi anlamda kalp krizi geçirecek olan bir kullanıcının rahatsızlığının önüne geçerek hayat kurtardı. Hemde bunu sadece bir kaç yüz dolar ile gerçekleştirdi. Hastanede binlerce dolara yaptırdığı testler bir işe yarmamıştı.

En başta cihazı zinde verimlilik, sağlık için alan Scoot, Apple Watch hayatını kurtadı öyküsünden sonra cihaza her baktığında ona borçluymuş gibi hissediyor. Scoot 50’li yaşlardaki insanların özellikle Apple Watch tercih etmesinden yana olduğunu da röportaja ekledi.

İlginizi çekebilir: Apple, Face ID ile ödeme nasıl yapılır öğretici videosu paylaştı

 

 

Yorum yapın değer katın.

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin