Apple, En Büyük Bilgisayar Üreticileri Alanında Dördüncü Oldu!

0
Apple Mac bilgisayar

Araştırma şirketleri Gartner ve IDC’nin son paylaştığı rapora göre, Apple bu sene boyunca sattığı Mac bilgisayar sayısı ile dünyanın en büyük bilgisayar üreticileri sıralamasında dördüncü oldu.

Dünya’nın En Büyük Bilgisayar Üreticileri Hangisi?

Aşağıdaki görselde de görüldüğü üzere dünyada en çok bilgisayar satan markaların başında HP Inc geliyor. Sıralamayı Lenovo, Dell Inc ve Apple takip ediyor. HP marka bilgisayarlar 2016 yılına göre 2017 yılında %8 gibi yüksek bir satış oranı yakalayarak satışını arttırdı. Satışını arttıran diğer üreticilerin başında Apple %5.9 oranı yakalayarak %2.7 oran yakalayan Dell markasını yükselme oranlarında geçmeyi başardı. Lenovo‘da ise %1.2‘lik bir düşüş yaşayarak satış rakamlarının aşağı çekti.

Apple Kaç Adet Mac Bilgisayar Satıyor?

Apple 19.6 milyon Mac’i yılın ilk üç çeyreği döneminde 13.9 milyon satış yaparak yakaladı. Yılın son döneminde ise 5.4 milyon ile 5.7 milyon arası Mac satarak toplamda 19.6 milyon Mac sattığını duyurdu.

En buyuk bilgisayar ureticileri

Apple 2016 yılında yaklaşık 18.5 milyon Mac bilgisayar sattığını resmi olarak duyurmuştu. Bu yüzden Gartner ve IDC verilerine dayanarak % 4-6 oranında bir artış yakaladığını aktarıyor. Aynı zamanda hem 2015 hemde 2014 senelerinde 20 milyondan fazla Mac sattı. Bu sebeple 2017 yılındaki satışlar bir rekor demek doğru olmaz.

Gartner, PC satışlarının genel olarak düşmesini aktardı. Fakat Apple’ın %5.9 gibi bir artış gerçekleştirmesi, Apple’ın bilgisayar kategorisinde güçlü bir isim olduğunun kanıtı. Apple, yeni Kaby Lake işlemcileri ile iMac ve MacBook bilgisayarları yenilemiş oldu. MacBook Air’ın hız performansında biraz geliştirmeler yaptı. Aynı zamanda kısa süre önce iMac Pro‘yu satışa sundu. Apple’ın bu iyileştirmeleri sonucu en büyük bilgisayar üreticileri kategorisinde şuanda dördüncü sırada yarışıyor.

Sizce Apple Mac bilgisayarları ile diğer üreticileri geçerek birinci sıraya oturabilir mi? Görüş ve fikirlerinizi yorum yaparak bildirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Apple, iOS 11.2.5 Beta 5 güncellemesi yayımladı!

 

Yorum yapın değer katın.

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin