iOS 11, 12, ve 13’de iPhone İçin Karanlık Mod (Dark Mode) Nasıl Açılır?

1
iPhone karanlik mod

Apple’ın iOS 11 ile eklediği iPhone karanlık mod yani bir bakıma Dark Mode olarak ifada edilen özelliği açarak ekranınızın renklerini terse çevirin. Artık bu yenilik iOS 12 ve iOS 13 işletim sistemlerinde kullanabilmek mümkün. İPhone koyu mod nasıl açıldığını, kullanıldığını resimli anlatımlar ile 2020 yöntemlerine uygun bir şekilde haberimizde bulabilirsiniz.

Apple’ın iOS 11’i bir sürü inanılmaz yeni özellik içeriyor. Birçok kullanıcının önceden tahmin ettiği arayüzlerin rengini hafif bir temadan koyu bir temaya geçiren gerçek bir karanlık mod, gözlerdeki gerginliği azaltır.

iPhone Karanlık Mod ve Renkleri Tersine Çevir Nedir? Farkları Neler?

iOS 11, bu özelliği, sınırlı bir ölçüde, ”Akıllı Tersine Çevir” olarak bilinen yeni bir seçenekle getiriyor. Apple bu özelliği iOS 12 ve 13 sürümlerinde de destekliyor. Renkleri tersine çevir yeniliğinin gelişmiş hali olarak da ifade edilebilir.

Akıllı ters çevirme ile klasik ters çevirme özellikleri arasındaki en büyük fark, birincisi resimlerin ve ortamın renginin tersine çevrilmesinin yanı sıra, saat uygulaması gibi zaten karanlık olan arayüzlerin rengini tersine çevirmekten kaçınacak kadar akıllı olmasıdır.

Akıllı ters çeviri etkinleştirdiğiniz de, arayüzlerin rengini daha koyu bir ton olarak değiştirerek karanlık mod işlevselliğini taklit eder. IOS 11’de karanlık mod özelliği için uğraşıyorsanız aşağıda ki yöntemleri yaparak ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yeni Alınmış iPhone’nun Ayarlarında Yapacağınız 10 Değişiklik!

iOS 11, 12, ve 13’de Karanlık Mod (Dark Mode) Etkinleştirme Yöntemi

Akıllı cihazınız iPhone’da karanlık modu etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

  1. İlk önce iPhone Ayarlarına girin. Daha sonra Genel menüsüne ilerleyin.
  2. Ardından Erişilebilirlik menüsü üzerinden Ekran kolaylıkları kısmına girin.
  3. Bu kısımdan Renkleri Tersine Çevir, ardından Akıllı Tersine Çevir butonunu açın. Artık cihazınızı karanlık modda kullanılmak üzere hazır.

iPhone kara ekran modu

iOS İçin Karanlık Modu (Dark Mode) Kısayol İle Hemen Açma Yöntemi

Yukarıda bahsedilen yöntem ile sürekli açıp kapatmanız size zor gelebilir. Bir kısayol oluşturarak yukarıda ki yöntemden daha kısa süre karanlık modu açabilirsiniz.

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Genel> Erişilebilirlik bölümüne gidin.
  3. Aşağı kaydırın ve Erişilebilirlik Kestirmesi üzerine dokunun.
  4. Akıllı Ters Çevir Renklerini bulun ve hafifçe vurun. Şimdi mavi bir onay işareti göreceksiniz.
  5. Ana ekrana düğmesine arka arkaya üç kez basın. İstenirse “Etkinleştir” düğmesine dokunun. Ekranınız şimdi daha kısa bir yöntemle karanlık modda.
  6. Modu kapatmak için ana ekran düğmesine üç kez daha basın.

İlginizi çekebilir: Apple, iPhone X Siri Nasıl Kullanılır! Hemen Şimdi Aktifleştirin!

1 Yorum

Yorum yapın değer katın.

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin