iPhone Fotoğraf Yedekleme Yöntemleri (2021)

1
iPhone fotograf yedekleme
iPhone fotograf yedekleme

Teknolojinin gelişmesiyle akıllı telefonlarda ki galerilerde bulunan fotoğrafları ve resimleri anı olarak saklamak istiyoruz. Peki bunu nasıl yaparız? Bu haberimizde iPhone fotoğraf yedekleme yöntemlerini anlattık. Aşağıdaki yöntemler iPhone haricinde iOS 11, 12, 13 ve 14 yüklü iPad, iPod cihazları içinde geçerlidir. Bu yöntemleri uyguladığınız taktirde cihazınızda bulunan fotoğrafları sorunsuz bir şekilde ömrü boyu saklayabilirsiniz.

iCloud Fotoğraf Arşivini Kullanarak Yedekleme

Apple kimliğinizi kullanarak Apple’ın 5 GB’ta kadar ücretsiz iCloud bulut tabanında, iPhone fotoğraf yedekleme hizmetinden güvenle faydalanabilirsiniz. Bu özelliği kullanarak fotoğraflarınızı yedeklemek için aşağıdaki yöntemleri uygulayın. (iOS 10.2 veya önceki sürümlerde Ayarlar > iCloud > Fotoğraflar’a girin ve iCloud fotoğraf arşivini açın.)

1- iPhone ayarlarına girin.

2- Cihazınızı öncelikle bir WiFi’ye bağlayın.

3- Ayarlarda en üst kısımda isminizin yazılı olduğu kısma girdikten sonra ”iCloud” menüsüne girin.

4- ICloud menüsünden aşağı kısımda bulunan ”iCloud Yedeklemesi” menüsünün açık olduğundan emin olun. Açık değil ise açın.

5- Ardından yukarı çıkarak ”Fotoğraflar” menüsüne girin ve ”iCloud Fotoğraf Arşivi” açın.

6- Cihazınızı şarja takıp WiFi’yi kapatmayacak şekilde uyku moduna alın. Bu şekilde fotoğraflar otomatik yedeklenecek. Ya da 4. adımda bulunan iCloud yedeklemesi kısmında ”Şimdi Yedekle” seçeneğini tıklayarak yedeklemeyi hemen başlatabilirsiniz.

7- Aktif hale getirdiğinizde artık fotoğraflarınız iCloud’a güvenle yedeklenecek. Fotoğraflarınıza Apple kimliğiniz ile tüm Apple cihazları ya da ”https://www.icloud.com/” adresi üzerinden erişebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: iOS 11’de iPhone İçin Karanlık Mod (Dark Mode) Nasıl Açılır?

iTunes’i Kullanarak iPhone Fotoğraf Yedekleme

Bilgisayarınıza iTunes’i indirip fotoğraflarınızı güvenle bilgisayarınızda iTunes yedeğinde saklayabilirsiniz. Bu yöntem ile iPhone’dan bilgisayara fotoğraf atma nasıl yapılır tarzında ki sorulardan kurtulacaksınız.

1- İlk önce ”https://www.apple.com/tr/itunes/download/” adresinden bilgisayarınıza iTunes’i indirin.

2- ITunes’i açın ve iPhone’u şarj kablonuz ile bilgisayarınıza bağlayın. Telefonunuzda çıkan güvenlik adımlarını ”Bilgisayara Güven” olarak işaretleyin ve eş zamanlamanın bitmesini bekleyin.

3- Eş zamanlama bittikten sonra ”iTunes ana menüsü” üzerinde sol üstte bulunan ”telefon” işaretine tıklayın.

4- Karşınıza gelen menüde ”Yedeklemeler” kısmında ilk önce sol tarafta ”Otomatik Olarak Yedekle” başlığında Bu Bilgisayar seçilir. Ardından ”Elle Yedekle ve Geri Yükle” menüsünden ”Şimdi Yedekle” butonuna basın.

5- Yedekleme işlemi bittikten sonra tüm yedeğiniz bilgisayarınızda saklanır. Yedeklemenizi geri yüklemek için; ”Elle Yedekle ve Geri Yükle” menüsü üzerinden ”Yedeklemeyi Geri Yükle” butonuna tıklayın.

İlginizi çekebilir: iPhone Hızlandırma Yöntemleri! iPhone Nasıl Hızlandırılır

Galeride ki Resimleri Bilgisayara Kopyalama

Bu yöntem ile iPhone fotoğraflarını bilgisayara aktarma işlemi yapmış olacaksınız. Kopyaladığınız iPhone fotoğraf yedekleme verilerinizin, bilgisayarınızın kayıp ya da bozulması durumlarında oluşabilecek kayıplardan korumak için harici bir belleğe kopyalayın.

1- İlk olarak iPhone’u şarj kablonuz ile bilgisayarınıza bağlayın. Telefonunuzda çıkan güvenlik adımlarını Bilgisayara Güven olarak işaretleyin.

2- Bu bilgisayar (Bilgisayarım) penceresini açın. Karşınıza çıkan ”Cihazlar ve Sürücüler” menüsünden iPhone cihazınıza girin.

3- Genellikle ”DCIM” olarak kaydedilen klasörü sağ tıklayarak kopyalayıp, saklama istediğiniz klasöre yapıştırın.

Yukarıda anlatılan iPhone fotoğraf yedekleme yöntemleri aynı zamanda iPad, iPod touch cihazlarınız için geçerlidir.

İlginizi çekebilir: Apple 2018 Mali Yılı 1. Çeyrek Sonuçları: 88.3 Milyar Gelir!

1 Yorum

  1. Ve gordugunuz gibi bu klasolerde yer alan fotograf ve videolar? kopyalay?p bilgisayar?m?za aktar?yoruz. bu islem bu kadar basit. Usb ile iPhone fotograflar? bilgisayara kopyalama, en basit ad?m.

Yorum yapın değer katın.

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin