AirTag’ın Çıkarılabilir Pili, Çocuk Güvenliği Endişelerini Artırıyor

0
Apple, AirTag Pil Değişimi

Apple’ın AirTag ürün izleyicisi, uluslararası ilk çıkışını takip eden bir haftadan fazla bir süre sonra, değiştirilebilir piliyle ilgili çocuk güvenliği endişeleriyle karşı karşıya.

Apple’ın bir AirTag’e bir yıl boyunca güç sağlayabileceğini söylediği standart bir değiştirilebilir CR2032 düğme pile sahiptir. AirTag’deki pil, AirTag’in arka plakasını aşağı bastırıp bükerek çıkarılabilir, bu oldukça basit ve kolay bir işlemdir.

Bununla birlikte, kolay pil değiştirme süreci, bir çocuğun pile erişebileceği ve potansiyel olarak kendileri için bir güvenlik riski oluşturabileceği endişelerine yol açtı. Rapor, birden fazla Reddit kullanıcısının bir Officeworks temsilcisinin perakendecinin çocuk güvenliği konusundaki endişelerini doğruladığını söylediğini belirtmesine rağmen, perakendeci kesin nedeni doğrulamadı.

Kullanıcı bir gönderide, “Tezgahtaki personel, sistemlerinde stokta bir miktar olduğunu görebiliyordu ve bir personel Cuma günü onları sattığını bile hatırladı, ancak bugün bulamadılar” diye yazdı.

Bir Officeworks temsilcisinin kendilerine, özellikle düğme pilin bir çocuk tarafından çıkarılmasının ne kadar kolay olduğuyla ilgili güvenlik endişeleri nedeniyle AirTag’lerin kaldırıldığını söylediğini söylemeye devam ettiler.

Dahası, verilen açıklamada Gizmodo Apple önleme amaçlı olarak batarya değiştirme işlemi geçici olarak raftan AirTags çekmeye perakende zincirinin kararının merkezinde olduğunu doğruladı.

Officeworks, “Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’ndan daha fazla rehberlik sağlanana kadar” AirTags’in raflardan uzak kalacağını söylüyor; bu, şu anda Apple’ı rekabete aykırı pazar davranışı iddiaları konusunda araştıran aynı otoritedir.

Avustralya düzenlemeleri, pilin değiştirilmesi amaçlanmış olsun ya da olmasın, tüketicinin erişebileceği bir pil bölmesine sahip herhangi bir tüketim malının “bölmenin küçük çocuklar tarafından açılmaya karşı dayanıklı olmasını sağlayacak şekilde tasarlanmasını” gerektirir. Yönetmelikler ayrıca pil bölmesinin “kapıyı sabitlemek için kullanılan vidalar veya benzeri tutturuculara” sahip olması gerektiğini belirtir.

‌AirTags‌ tüketicinin görebileceği vidalara sahip değildir. Ancak, pil bölmesine erişmek için kullanıcının önce arka plakayı aşağı bastırması ve çevirmesi gerekir. Bu nedenle, kesin endişeler olsa da, ‌AirTag’lerin‌ herhangi bir doğrudan düzenleyici maddeyi ihlal etmesi olası değildir. Bunun yerine, Apple’ın ‌AirTag’lerinin‌ mevcut düzenlemelere nasıl uyduğuna dair netlik eksikliğinin perakendecinin onları çekmesine neden olması muhtemeldir.

Yorum yapın değer katın.

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin