iOS 11.3 Yeniliği AML Özelliği Nedir? (Gelişmiş Mobil Konum)

0
AML ozelligi nedir

Apple’ın iOS 11.3 yeniliği Advanced Mobile Location özelliği hayat kurtaracak. Gelişmiş mobil konum veya yer olarak ifade edilen AML özelliği nedir peki? iPhone AML özelliği nedir nasıl kullanılır? Tarzında ki sorularınızın cevabı haberimizde.

Apple iOS 11.3 güncellemesinin basın toplantısında, yeni animojiler, yeni sağlık kayıtları uygulaması, ArKit iyileştirmeleri ve güç yönetimini kapatma gibi çeşitli özellikler tanıttı. basın bülteninin en son kısımlarında hayat kurtaracak olan AML özelliği tanıtıldı.

AML Özelliği Nedir? iPhone AML Özelliği Nedir?

Gelişmiş mobil yer ya da konum yeniliği, kişinin acil arama çağrısı sırasında son konum bilgilerini acil ekiplerine gönderiyor. Aynı zamanda siz cihazınızın konum (GPS) veya WiFi gibi özelliklerini kapatsanız bile AML özelliği sizin GPS ve WiFi erişiminizi açacak. Özellik son konum bilgilerini aradığınız kişiye SMS olarak gönderebilecek.

Gelişmiş mobil konumun, bir kaç kilometre yarıçapta veya kapalı alanlarda başarısız olabilecek mevcut GPS’ten 4000 kat daha güçlü olduğu iddia ediliyor. Geçen yıl Avrupa Acil Durumlar Derneği (EENA) Apple’ı AML özelliğini kullanması için davet etmişti. Görünüşe göre Apple, kullanıcıların güvenliği ve sağlığı açısından büyük önem arz eden özellik için EENA’yı kırmamış.

Gelişmiş mobil konum aynı zamanda servis sağlayıcı operatörler tarafından da desteklenmektedir. EENA Derneği hizmetin, tüm mobil ağlarda İngiltere, Litvanya, Estonya, Avusturya ve İzlanda dahil olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde kullanıldığını söyledi.

Dernek, ambulans iletişim merkezleri çağrı sırasında mevut konumu otomatik olarak öğrenebilirse arama başına yaklaşık 30 saniye gibi büyük bir kazancın olduğunu ifade ediyor. Çünkü ambulans iletişim çalışanlarına göre arayan kişinin stresli, kaygılı, yaralanma gibi durumlarda olduğunu söylüyor. Dil sürçmesi, kendini ifade edememe sebeplerinden dolayı adres almakta çok zorlandıklarını ifade ediyor. Bu zorluklardan dolayı zaman kaybınında yaşandığının altını çizelim.

Apple bu yenilik ile önümüzde ki 10 yıl içerisinde 7500 kişinin hayatını kurtaracağını hedefliyor. Bu özelliğin özellikle özel klinik ve hastanelerin benimseyeceğini düşünürsek, sizce bu yenilik ilerleyen zamanlarda hayat kurtarır mı? AMP özelliği nedir işe yara mı? iPhone AML özelliği nedir nasıl kullanılır? Tarzında sorularda fikirlerinizi yorum yaparak bizlere belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Apple, watchOS 4.3 Beta 1 Güncellemesi Yayımladı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin