16 yaşındaki Yiğit Can Apple’ın iki önemli açığını keşfetti

0
Apple'nin acıklarını kesfeden Turk Yigit Can Yilmaz

Daha 16 yaşında olan Yiğit Can Apple’ın iki önemli açığını buldu. Yiğit Can Yılmaz Apple’ın Dijital platformlarında ki sesli asistanı olan Siri ve İnternet tarayıcısı safaride açıklar keşfetti. Bu önemli açıkları keşfeden 16 yaşındaki lise öğrencisi için Apple, ismini teşekkür listesine eklemek için hazırlıklara başladı.

Yiğit Can Yılmaz’ın dijital sesli asistan olan Siri’de ki açıklar için ifadeleri şöyle;

“Apple’ın herkese açık olarak paylaşıma sunduğu kaynak kodlar üzerinde gerçekleştirdiğim testlerde Siri’deki açığı fark ettim. Siri kullanıcısı bildirimleri kapatsa bile Siri, bildirimlerin ne olduğunu okuyabiliyordu. Yani Siri size rağmen gizliliği ihlal etmekteydi. Apple’ın güvenlikten sorumlu departmanına açığı ilettim.”

Apple’a güvenlik açığını iletmesinden hemen sonra Apple’ın hemen harekete geçtiğini ifade eden Yiğit, bunu fark ettiği açığın önemli derecede olduğuna bağlamakta.

Siri’nin bu açığı iPhone 5s ve üstü iPhone serilerinde, iPad Air ve üstserilerinde ve 6. nesil iPod touch’ta açığın devam ettiğini ifade ediyor. Apple’ın kendisi ile iletişime geçtiğini ifade eden Yiğit, şirketin güvenlik hatasını kapattığı ve isminin Apple’ın web sitesinde katkıda bulunanlar kategorisine yazdıklarını ifade ediyor. Tüm bunlarla beraber Apple’ın kendisine 2.000 dolarlık ödül verdiğini de ifade etti.

Apple acigini bulan Turk

Yazılım alanına karşı yoğun bir uğraş ve ilgi içerisinde olduğunu aktardı. İleriki hayatında da bu alanda kendini dahada geliştirip çalışma istediğini aktardı. Aynı zamanda Apple ürünlerine karşı ilgili olduğunu ifade etmekte. Hatta hedefinin Apple’ın mühendis ekinine dahil olmak istediğini vurguluyor. Apple’ın doğasını ele alan programlama dillerini öğrenen Yiğit, bu alanla ilgili olduğunu ve okul dışındaki tüm boş zamanlarını Apple yazılımları üzerine vakit geçirdiğini aktarıyor.

Yiğit Can Apple’ın iki önemli açığını keşfettiğini biliyoruz. İkinci açık ise internet tarayıcısı Safari. Apple’a açığı bildirdiğini ve mühendislerin gerekeni yaptığını aktarıyor. Açığı da aktaran Yiğit, internet tarayıcısı Safari üzerinde girilen internet sitesinin adres kısmının basitçe değiştirebilindiğini, bunun da bankacılık ya da kredi kartı gibi dolandırılıcılık gibi olaylarda kullanıcıların gizliliğini riske atacağını aktardı.

Yiğit Can Apple’ın iki önemli açığını bulan Türk lise öğrencisi kardeşimiz hakkında fikirlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Apple Watch hayatını kurtadı! Kalp krizinden kurtuldu!

Yorum yapın değer katın.

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin