Hey Siri Haberleri Oku Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır? (Video)

0

Siri sesli haber okuma özelliği ile artık çok daha yetenekli diyebiliriz. Siri’ye ”Hey Siri haberleri oku” dediğiniz anda siri haber okuma özelliğini devreye sokarak güncel haberleri size sesli bir şekilde bildiriyor. HomePod için eklenen Siri’nin sesli haber söyleme özelliğinin Macrumors’a ait video incelemesini bu haberimizde bulabileceksiniz.

Hey Siri Haberleri Oku Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

Apple iOS 11.2.5 güncellemesi ile Siri’nin haber okuma özelliğini tüm kullanıcılar için yayımladı. Özellikle 9 Şubat’ta satışa çıkacak olan akıllı hoparlör HomePod‘un bu yenliğe etkisi büyük diyebiliriz. Çünkü HomePod kullanıcıları sadece cihaza sesli yanıt vererek kontrol sağlayabilmekteler. Apple’de bu yüzden Siri’ye hitap ile kontrol edilen sesli haber okuma özelliği ekledi. Bu özellik Siri’ye ”Hey Siri haberleri oku, Hey Siri bana haber oku, Hey Siri bana spor haberleri oku” tarzında sesli komutlar ile devreye giriyor.

Siri’ye günün haberlerini oku dediğinizde sesli asistan size Fox News, NPR, CNN veya Washington Post gibi yayın organlarından popüler haberi okuyor. Bunun dışında elbette farklı sorularda sesli asistana sorulabiliyor.

Siri haber okuma ozelligi

Örneğin sesli asistana ”bugün spor haberlerinde neler var” diye sorduğunuz anda ESPN veya NBC medya organlarında bulunan haberleri size sesli komut ile bildiriyor. İş habeleri için Bloomberg veya CNBC, müzik haberlerini ise Apple Music Betas 1 yayın organlarından çekerek kullanıcısını bildiriyor. Bu sayede Siri sesli haber okuma özelliğiyle kullanıcısını bilgilendiriyor. Bu sayede Siri haber okuma özelliği ile artık rakip sesli asistanlardan çok daha gelişmiş bir hal aldı diyebiliriz.

Bu Siri sesli haber okuma özelliğin şuan için ABD, Avustralya ve İngiltere için kullanılabilir olduğunu söyleyelim. Ayrıca siri haber okuma özelliğinde sadece İngilizce dil desteği mevcut. İlerleyen zamanlarda Türkçe dil desteği ile ülkemize geleceğini söyleyebiliriz.

İşte size Hey Siri haberleri oku özelliğinin video incelemesi (0.46 saniye’de inceleme başlamakta)

İlginizi çekebilir: iTunes 12.7.3 Güncellemesi HomePod Desteğiyle Yayımlandı!

Yorum yapın değer katın.

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin