Apple’ın HomePod Maliyeti Ortaya Çıktı!

0
Parcalanmıs HomePod

Kullanıcılar özellikle Apple’ın cihazlarının yüksek fiyatlarından şikayetçiyken HomePod fiyatı belirlendi. TechInsights tarafından yapılan araştırmaya göre HomePod maliyeti belirlendi.

Mikrofonlar, tiz hoparlör ve güç yönetimi çipleri gibi dahili bileşenler Apple’a yaklaşık 58 dolarlık bir fiyat etiketine sahip. Siri ve diğer animasyonlarda kullanılan aydınlatma sistemi gibi daha küçük bileşenlerin maliyeti ise 60 dolar seviyesinde. Konuşmacının mekânsal farkındalığına güç veren A8 yongası, Siri özellikleri, ses ayarlamaları ve diğer akıllı özelliklerin maliyeti yaklaşık 25 Amerikan doları olarak belirlenmiş durumda.

TechInsights, imalat, test ve paketleme masraflarının ek olarak 17.50 dolara çıkmasına rağmen, harici gövde ve diğer dış komponentlerin 25 dolara kadar fiyatlandırmanın olduğunu tahmin ediyor. Parçalar için 216 dolar ve 349 dolarlık satış noktasıyla HomePod, iPhone gibi diğer Apple ürünlerinden satılan her cihaz için daha az para ile üretiliyor. Apple’ın HomePod maliyeti 216 dolar olarak belirlendiğine göre Apple her HomePod’dan diğer masraflar eklenmezse 133 dolar bir kar elde ettiği görülüyor.

Örneğin 999dolarlık iPhone X, 357.50 dolar maliyetle üretilsede, giriş seviyesi iPhone 8’in ise Apple’a maliyeti 247.51 dolardır. Fakat iPhone 8 cihazı 699 dolar fiyat etiketiyle satılmakta.

HomePod, diğer şirketlerin rakip hoparlör ürünlerinden daha küçük bir kar marjına sahiptir. TechInsights, HomePod’un bileşen maliyetlerine dayalı olarak yüzde 38’lik bir kar marjına sahipken, Google Home ve Amazon Echo’nun marjları sırasıyla yüzde 66 ve yüzde 56’dır. Bu hoparlörlerin her ikisi de daha ucuz bileşenleri kullanıyor ve birincil odağı ses kalitesi ile yaratılmıyordu.

TechInsights gibi şirketlerin bileşen maliyet raporları, araştırma geliştirme, yazılım oluşturma ve diğer ilgili maliyetler gibi masrafları hesaba katmaz ve herhangi bir ürün için Apple’ın kar marjını doğru bir şekilde incelemek sayılmaz. Bu rapor sonuçlarına göre Apple HomePod maliyeti rakiplerine nazaran çok daha yüksek bir maliyet ile üretilmekte. Bu sebeple Apple HomePod’dan rakiplerine nazaran çok daha az kazanıyor diyebiliriz.

İlginizi çekebilir: Apple Park’ın Çatısında Drone Kazası Yaşandı!

Paylaş
Apple ürünlerini kullanan, araştırma yapan deneyimlerini AppleLobi aracılığıyla paylaşmayı seven teknoloji sever.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin