En Hızlı Sürüm iOS 12 Yayımladı! İşte Size iOS 12 Yenilikleri!

0
iOS 12 yenilikleri

IOS 12 ile Apple, iPhone’ları ve iPad’leri daha hızlı ve daha duyarlı hale getirmek için performansı iki katına çıkardı. Apple’ın WWDC 2018’de tanıttığı iOS 12 yenilikleri kullanıcının cihaz performansına yönelik demek daha doğru olur.

Apple’ın performans iyileştirmeleri ile uygulamalar daha hızlı açılıyor, klavye daha hızlı görünür ve kamera daha hızlı açılmakta. Apple, iOS 12 için kapağın altındaki geliştirmelere odaklanmış olmasına rağmen, güncellemede bu yeni sürümün iOS’un yeni bir sürümünü oluşturan uzun bir yeni özellikler listesi var.

Apple, Memoji adlı yeni özelleştirilebilir Animoji’yi tanıttı. Grup FaceTime burada 32 kişiye kadar olan çağrıları destekliyor ve Memoji, Animoji ve diğer eğlenceli efektler, yeni efektler kamera ile hem Mesajlarda hem de FaceTime ile kullanılabilir.

iOS 12 Memoji

Siri, iOS 12 yenilikleri ile çok daha akıllı gelmekte. Siri, ünlü insanlar, yiyecekler ve motor sporları ile ilgili soruları yanıtlayabilir ve Workflow uygulamasında oluşturulmuş yepyeni bir kısayollar özelliği bulunmakta. Kısayollar ile, birinci ve üçüncü taraf uygulamalarını kullanarak çok çeşitli otomasyonlar oluşturabilir ve bu da Siri ses komutlarıyla etkinleştirilebilir durumda. Bu sayede Siri hem daha çok akıllı hemde özelleştirilebilir duruma gelmiş.

Apple, yeni bir Ekran Zamanı özelliği ile başlayarak, iOS 12’ye kapsamlı bir zaman yönetimi ve odaklama araçları seti oluşturdu. Screen Time, iOS cihazınızı nasıl kullandığınızı, uygulamada ne kadar zaman harcadığınızı, telefonunuzu ne sıklıkta aldığınızı, iPhone veya iPad’de ne kadar zaman harcadığınızı görebileceksiniz. Ayrıca bu yenilikte hangi uygulamanın ne sıklıkla bildirim gönderdiğini de görebileceksiniz.

iOS 12 pil hangi uygulamalar kullaniyor

Yatmadan rahatsız etmeyin, gece saatlerde bildirimleri kapatmanızı sağlar. Böylece yalnızca zamanı görürsünüz ve genel olarak Rahatsız Etmeyin, Kontrol Merkezi’nde artık çok daha kolay kontrol edilebilir. Bu iOS 12 yenilikleri ile, belirli bir konumdayken veya bir toplantı süresince bir saatliğine Rahatsız Etmeyin ayarını yapabilirsiniz. Bu sayede iOS 12 yenilikleri kategorimizde rahatsız etme modunun geliştirildiğini görebilmekteyiz.

Gruplandırılmış bildirimler, bir kerede bir uygulamadan tüm bildirimleri görüntülemeyi ve yönetmeyi kolaylaştırmak için eklenmiştir. İçeriğe geldiklerinde bildirim yapmak için yeni bir anında arama özelliği bulunmaktadır. Belirli bir uygulamaya ait bildirimleri kapatmak için bir bildirime basabilirsiniz. ya da onları Sessiz bir şekilde Teslim Et‘e ayarlayarak bunları, Uyarı Merkezi’ne değil Kilit ekranına gönderir. Siri, artık kullanmadığınız uygulamaların bildirimlerini kapatmak için öneriler de sunuyor ve hepsinden sonra, iOS 12’de bildirimlerle daha az uğraşacaksınız.

iOS 12 bildirim

Birden çok uygulama iOS 12 yenilikleri özelliklerine sahiptir. Apple Haberler’de bir gözat özelliği ve iPad’de bir Apple Haberler kenar çubuğu vardır ve Apple tümüyle Stoklar uygulamasını yeniden tasarladı ve iPad’de tanıttı. Sesli Notlar da yenilenmiş ve iPad’de kullanıma sunulmuştur ve iBooks, yeni bir görünüm, cihazlarda okuduğun şeyleri senkronize etmek için bir Şimdi Oku özelliği ve kitaplar ismi ile yenilenmiş.iOS 12 kitaplar yeniligi

CarPlay artık Google Haritalar ve Waze gibi üçüncü taraf navigasyon uygulamalarını destekliyor. Fotoğraflar, fotoğraf çekimlerinde, düzenleme önerilerinde ve “bu günlerde” sunulacak yeni bir “For You” bölümü ile birlikte daha güçlü arama özellikleri ve arama önerileri sunuyor. Geçmiş yıllarda neler olduğuna bakmak artık fotoğraflarda çok daha kullanışlı olacak demek mümkün.

iOS 12 fotograflar yeniligi

IOS 12 yenilikleri kategorisinde bir diğer yebilik ARKit 2.0, iOS uygulamalarında artırılmış gerçekliği daha kullanışlı hale getirme potansiyeline sahip yeni işlevler. Yüz izleme ve nesne oluşturma iyileştirildi ve yeni 3B nesne algılaması var. Ancak önemli değişiklikler iki kişinin aynı AR ortamını ayrı aygıtlarda ve kalıcılıkta görmesine izin veren paylaşılan deneyimleri içeriyor. Bu, AR deneyimlerinin bir nesne veya fiziksel olarak oluşturulmasına olanak sağlıyor.

Apple, Pixar’ın yanı sıra, AR varlıklarının sistem genelinde, Safari, Mesajlar, Mail ve daha fazlasında kullanılmasına olanak tanıyan yeni bir USDZ dosya formatı sunuyor. USDZ, bu uygulamalarda 3D AR nesnelerini gerçek dünyaya yerleştirmenize izin verecektir. Apple, USDZ için desteği benzersiz şekillerde uygulamak için Adobe gibi birçok şirketle birlikte çalışıyor.

Yeni ARKit 2.0 değişikliklerinin bir parçası olarak Apple, nesnelerin, çizgilerin ve dikdörtgenlerin ölçümlerini almak için artırılmış gerçeklik yeteneklerini kullanan Measure adlı yeni bir uygulamayı tanıtıyor. Geliştiriciler, tüm yeni araçları kullanarak daha zengin artırılmış gerçeklik deneyimleri oluşturabiliyor.

Yayımlanan iOS 12 yenilikleri haberinde yeni değişiklikler keşfedilirse yazımızı güncelliyor olacağız. Yeni yayımlanan sürüm geliştiriciler için yayımlanmış beta sürümü olduğu için hayla optimize edilmiş değil. Bu sebeple yüklemenizi tavsiye etmiyoruz.

İlginizi çekebilir: iOS 11.4 Beta 6 Güncellemesi Yayımlandı! Şimdi İndirin!

Yorum yapın değer katın.

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin